• home_slider2
  Elektronik Güvenlik Sistemleri

Elektronik Güvenlik Sistemleri


 • Elektronik güvenlik sistemleri gözetim, erişim kontrolü, alarm veya izinsiz giriş kontrolü gibi güvenlik işlemlerini, şebeke elektriğinden güç kullanarak ya da batarya üzerinden yedekleyerek gerçekleştiren elektronik ekipmanları kapsayan genel bir tanımdır. Ne tür bir güvenlik sisteminin kurulacağı, korunacak alana ve çevresel tehditlere dayanır.

  Elektronik güvenlik sistemleri gözetim, erişim kontrolü, alarm veya izinsiz giriş kontrolü gibi güvenlik işlemlerini, şebeke elektriğinden güç kullanarak ya da batarya üzerinden yedekleyerek gerçekleştiren elektronik ekipmanları kapsayan genel bir tanımdır. Ne tür bir güvenlik sisteminin kurulacağı, korunacak alana ve çevresel tehditlere dayanır.

  Elektronik güvenlik sistemi nedir?

  Elektronik güvenlik sistemi genel olarak, onaylanmamış erişimlere karşı savunmada teknolojisindeki yenilikleri ve alarm sistemleri, erişim kontroller sistemleri ve güvenlik kamerası sistemlerini kapsar. Özellikle günümüz teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde güvenlik kamerası CCTV sistemlerini tüm bu ürünlerin bir bileşimini içerir.

  Elektronik güvenlik sistemleri, kurumsal iş yerleri, işletmeler, alışveriş merkezleri vb. alanlarda geniş çapta kullanılır. Bu sistemler aynı zamanda demiryolu istasyonlarında, havalimanlarında ve halka açık benzeri yerlerde de kullanır. Sistemler uzak bir kontrol merkezinden çalışılabileceğinden dolayı oldukça esnektir.

  Elektronik güvenlik sistemi nelerdir?

  Güvenlik sistemi sınıflandırılması, teknoloji kullanımına ve koşullarına göre farklı şekillerde yapılabilir. Elektronik güvenlik sistemi yaygın olarak aşağıdaki şekilde sınıflandırılır.
  • Güvenlik kamerası ve CCTV sistemi
  • Yangın aalarm ve algılama sistemi
  • Erişim kontrol ve otomasyon sistemleri

  Güvenlik kamerası sistemi ve CCTV

  Herhangi bir alanın izlenmesi sürecinde elektronik güvenlik sisteminin ana bölümünü, güvenlik sisteminin gözü konumundaki güvenlik kameraları oluşturur. Sistem, kaydedilen gözetim verilerinin görselleştirilmesine ve kaydedilmesine yardımcı olan farklı ekipmanlardan oluşur. CCTV güvenlik sistemlerinin bir kısmını kameralar, kamera kayıt cihazları, IP kamera ve monitörler oluşturur. Bu sistemde, suç unsurları doğrudan kamera üzerinden algılanabilir. CCTV sistemi bağlı kameralardan gelen sinyali algıladıktan sonra alarm çalacak şekilde ayarlanabilir.

  Yangın alarm ve algılama sistemi

  Korunan bir alan ya da tesiste meydana gelen kesinti veya bir şüphelinin tespiti için algılama ve alarm sistemleri kullanılır. Sistem genellikle bir sensör, bir alarm veya bir uyarı devresi kullanan algılayıcıdan oluşur. Bu sistemin ana işlevi, bir yangın ya da benzeri bir tehlike durumunda, tehditti ortadan kaldırmak ve bölgeyi en kısa sürede güvenli hale getirmektir. Algılayıcılar için farklı tipte sensörler mevcuttur ve sensörün kullanımı ev otomasyonu, yangın algılama, izinsiz giriş alarmı vb. gibi uygulama gereksinimlerine göre çeşitlilik gösterir.

  Erişim kontrol ve otomayon sistemleri

  Genel olarak bir tesise veya başka bir sisteme giriş ya da kontrol için, güvenli bir erişim sağlayan bir sistem, erişim kontrol sistemi olarak adlandırılabilir. Sistem erişim kontrolüne ek olarak aynı zamanda ikili bir rol oynayabilen katılım sistemi olarak da hareket edebilir. Erişim kontrol sistemi kullanıcı kimlik bilgilerine göre sınıflandırılır. Bir kullanıcı erişim için pin kimlik bilgileri, biyometri veya akıllı kart gibi farklı türlerden oluşan bir sistemi kullanabilir.

Turkly


 • 1500+

  Kullanıcı

 • 465

  Taslak

 • 27

  Proje

 • 179

  Yeni Fikir

Projeleriniz Hakkında Detaylı Bilgi Almak İstiyorum

İLETİŞİM